Sve sto ste htjeli da znate o finansijama, a niste smjeli da pitate...
www.facebook.com/fidconsulting

02 December 2013

Pravilo 50/20/30

Velika vecina ljudi trosi vise nego sto zaradi; sindrom modernog potrosackog drustva i kupovine cesto nepotrebnih stvari nije zaobisao ni Crnu Goru. Kombinacija medijskog uticaja na forsiranje potrosnje, skupih bankarskih proizvoda (najcesce u vidu kreditnih kartica) iz kojih se jako tesko moze izaci i konstantnih “inovacija” modne, tehnoloske i ostalih industrija ima presudni uticaj na stvaranje finansijski nestabilnih pojedinaca koji u krajnoj liniji, klasicnim rjecnikom receno, upadaju u duznicko ropstvo.


U narednim postovima cemo se baviti ovim fenomenom kroz seriju tekstova sa prijedlozima o tome kako da izadjete iz ovog zacaranog kruga. 

Priprema licnog budzeta je jedan od prvih koraka za uspostavljanje finansijske stabilnosti. Svjesni cinjenice da je jako tesko pratiti desetine troskovnih kategorija, predlazemo da troskove podijelite u tri velike grupe: osnovni troskovi, finansijski troskovi i ostali troskovi. 

Ovdje cemo napraviti malu digresiju: vjerovatno znate da je kljuc za zdrav zivot izbalansirana ishrana koju prati redovna fizicka aktivnost. Sustina izbalansirane ishrana je u tome da u organizam na dnevnom nivou unosite odredjeni broj kalorija sa sljedecom strukturom: 40% proteina, 40% ugljenih hidrata i 20% zdravih masti. Ovakav pristup ishrani naziva se Pravilom 40/40/20.

Analogno tome, za postizanje finansijske stabilnosti, potrebno je pomenute grupe troskova podijeliti po tome koliko ucestvuju u ukupnim troskovima koje planirate na osnovu mjesecnih neto prihoda. Shodno najboljoj praksi, preporuka strukture troskova na mjesecnom nivou je sljedeca: osnovni troskovi moraju ciniti do 50% svih troskova, finansijski troskovi do 30%, dok ostale troskove moze da cini 20% ukupnih troskova.

Kategoriju osnovnih troskova cine: kucni troskovi, troskovi prevoza, komunalije i kupovina namirnica.

Kategoriju finansijskih troskova cine otplate kredita i stednja. Vazno je naglasiti da ove troskove platite nakon sto platite osnovne troskove i prije nego pocnete da trosite na ostale troskove.

Kategoriju ostalih troskova cine troskovi kablovske televizije, Interneta, telefona, teretane, izlazaka, ishrane van kuce, kupovine i ostali troskovi koji se ne mogu definisati u prve dvije kategorije.

Iako je ovo lako teoretski napisati i reci, u praksi ce vam trebati jako puno da sebi priznate da imate problem sa postojecim nacinom zivota u smislu prekomjernog i neadekvatnog trosenja. Ukoliko pravilno strukturirate svoje troskove na osnovu prihoda koje ostvarujete, uz pridrzavanje ovog pravila, mozete biti sigurni da cete izaci iz zacaranog kruga refinansiranja kredita i na taj nacin cete iznos kamata i provizija koji placate banci smanjiti.

No comments:

Post a Comment