Sve sto ste htjeli da znate o finansijama, a niste smjeli da pitate...
www.facebook.com/fidconsulting

04 January 2014

Kako ste u 2013. godini mogli postati najbogatija osoba na svijetu?


Mala skola velikih ekonomskih pojmova: Oportunitetni trosak 


Iako vam se cini da sa 1.000 eura u dzepu ili na racunu pocetkom januara prosle godine niste mogli uraditi puno toga, postojao je nacin kako ste za godinu dana mogli postati teski milijarder, cime bi priustili sebi sve ono o cemu ste mastali. Mogli ste kupiti sva grcka ostrva ne pitajuci za cijenu, irske i skotske pivnice sa golf klubovima u paketu, hotelske komplekse na Azurnoj obali. Napravili bi vam jahtu od 1.000 metara duzine koja bi imala Diznilend. Na vasem rodjendanu bi pjevale sve svjetske zvijezde za masne apanaze; vikendima ispijali bi caj sa Obamom, Bil Gejtsom i Oprom Vinfri; u bioskopu (licnom, naravno) bi vam drustvo uz kokice i Coca Colu bili Al Pacino, Robert de Niro i Dzek Nikolson. Mogli ste kupiti licni spejs satl pa biste se besciljno vozikali sa Ricardom Brensonom oko planete Zemlje i Mlijecnim putem. Kao slag na torti, Zdravko Colic bi vam sigurno za Novu godinu pjevao neki lagani hitic, da vas vrati u neka davna vremena.


Jeste li spremni da saznate tajnu kako je to bilo moguce? Citajte dalje!

Elem, ako ste na pocetku 2013. godine imali 1.000 eura na raspolaganju i investirali u akcije na americkom trzisu kapitala i to na nacin da dnevno trgujete akcijama koje su najvise rasle na dnevnom nivou, na kraju 2013. godine bi imali preko 264 milijarde eura. Prvu milijardu bi napravili 23. avgusta, dok bi vec u novembru bili najbogatija osoba na planeti. Vrlo prosto; hvala Vladi SAD za trziste kapitala!

Ipak, da budemo realni - sanse da pogodite koje akcije rastu najvise na dnevnom nivou u toku 261 radna dana su zaista minimalne; teorija vjerovatnoce kaze da su sanse jedan u 3,5 x 10 na sedamdesetdrugi stepen.

Ipak, lijepo je znati da postoji i minimalna mogucnost da postanete najbogatija osoba na planeti, zar ne?

Malo ekonomske teorije, ako vas interesuje nakon splasnutog milijarderdskog entuzijazma: Termin koji se koristi za izražavanje vrijednosti određenog dobra nasuprot drugog se u ekonomiji zove oportunitetni trošak ili ekonomski oportunitetni gubitak. Moze se reci da je to trošak jednog dobra čega smo se odrekli da bismo sebi priuštili neko drugo dobro. U slucaju kojim smo poceli ovaj tekst, 264 milijarde eura iz decembra je oportunitetni trosak 1.000 eura koje ste potrosili u januaru.

03 January 2014

Finansijska afirmacija #1


#finomen_me

Nakon neplaniranog novogodisnjeg odmora usljed temperaturnih kolebanja, nastavljamo sa virtuelnim avanturama. Danas promovisemo dio nasih planova za 2014. godinu; nadamo se da ce vam se svidjeti ono sto smo spakovali.
Kao sto smo i ranije naveli, u prvom kvartalu 2014. godine, pocinjemo sa Programom za upravljanje dugom. Program ce biti individualno dizajniran za svakog klijenta kako bi vam pružio jedinstveno rješenje za vaše finansijske probleme.
Jedna od metoda za pozitivnu promjenu nacina razmisljanja o potrosackim navikama (definisan u sklopu samog Programa), jeste pripremanje poruka o finansijskim afirmacijama. To su kratke ali mocne poruke koje su usmjerene na vas i vasu podsvijest o promjeni nacina gledanja na potrosnju, stednju, racionalno trosenje novca… Poruke ce biti objavljivane na nasoj Facebook strani nekoliko puta u toku nedjelje sa hashtag-om #finomen_me. Takodje, otvorili smo i Twitter nalog @finomen_me gdje cemo objavljivati ove poruke, ali jos i mnogo toga. 

Nadamo se da cete ih citati i pamtiti, dijeliti i slati prijateljima i ljudima za koje smatrate da su im potrebni!